Kapely pro 3.ročník – 2021

Poštár – netradiční cimbálovka z Frenštátu

Netradiční cimbálová muzika „Poštár“ vznikla z iniciativy několika mladých muzikantů, které svedlo dohromady dlouholeté působení na folklórní scéně. V hudebním prostředí se pohybují už od dětství a mají za sebou dlouholeté zkušenosti z působení v řadě jiných muzik a to nejen cimbálových. Spojením nabytých zkušeností všech členů vznikl bohatý repertoár, který se neustále rozšiřuje a kterým se snaží uspokojit i náročnější posluchače.
Hráli na různých folklórních akcích nejenom doma, ale i v zahraničí např. v Řecku, Slovinsku, Litvě, Holandsku, Švýcarsku, Německu, Slovensku.
Repertoár cimbálové muziky „Poštár“ nabízí kromě tradičních valašských folklórních písní i množství romských skladeb a skladeb z regionů Slovenska, Maďarska a Rumunska. Navíc hrají i několik cimbálových úprav skladeb modernějšího charakteru.
Hrají ve složení housle, cimbál, basa a klarinet/saxofon.

Vokalamita – vokální skupina z Hranic

Vše je jen hlas – mladá a talentovaná vokální skupina, původem z Hranic, zpívající výhradně „a cappella“, tedy bez doprovodu hudebních nástrojů.
Originální a skvělá interpretace nejen jazzových a popových hitů v neotřelých úpravách zaručuje nevšední hudební zážitek.
Skupina vznikla na jaře 2012 a sestává ze zkušených zpěváků s předchozí mnohaletou sborovou průpravou a působením v různých pěveckých tělesech a seskupeních.
Stylově se Vokalamita zaměřuje zejména na acappellové úpravy skladeb moderní hudby – přes spirituály, jazzové standardy až po popové hity a další hudební speciality.
3P – pestrost, přirozenost a preciznost – jsou hlavní devizy, se kterými tato vokální hudební skupina úspěšně oslovuje posluchače napříč generacemi.

David Vysloužil + Acoustic Irish – keltská hudba z beskydských hor

David Vysloužil je autor, jenž ve své tvorbě čerpá inspiraci z Folklóru a koloritu jeho rodného Moravskoslezského kraje, především z Beskydských kopců, které jsou mu tak drahé.

Zpívá o svých kořenech, lidské radosti, pokoře, hrdosti i touze…

Instrumentální skladby, které jeho autorskou tvorbu provází na většině koncertů, vychází z tradičních nápěvů irských, skotských, či dalších často „krajově“ vzdálených koutů světa. Dalo by se tedy říci, že aranže jeho skladeb jsou „naladěny“ do Irské, či keltské muziky s nádechem beskydských hor. Acoustic Irish je kapela hrající irskou , keltskou muziku s nádechem Beskydských hor a rádi se nechávají ovlivňovat hudbou jiných kultur světa…

Ptačoroko – poctivý bluegrass z Beskyd

Kapela Ptačoroko hraje akustickou hudbu, která nástrojovým složením vychází z jedné ze současných podob angloamerického folklóru nazývaného bluegrass. Stylově se kapela nijak neomezuje, ve vlastních i převzatých skladbách se uplatňují prvky z různých žánrů, v největší míře z folku a rocku. Hlavními rysy rodinné kapely jsou nasazení a emoce.    
V současném složení hraje kapela již od roku 1998 a pravidelně koncertuje od roku 2003. Od tohoto roku se ukázala na mnoha přehlídkách a festivalech, z nichž mezi nejznámější patří ostravský Majáles, Porta, Muzikantské žně, Drotáriafest, Banjo Jamboree či Klimkovické kytarobití. Jako host kapela vystoupila na mnoha rozličných kulturních akcích, veřejných slavnostech a setkáních. Pravidelně se účastní také konkurzů festivalů a hudebních soutěží, na kterých již získala  řadu ocenění.

Tři Vykřičníky – razovitá hudba z Ostravy, Bo !!!

Tři Vykřičníky!!! Rázovitá ostravská hudba, osobitý humor, dobrá nálada, vždy skvělá atmosféra a věčně rozladěná kytara, ladný zvuk akordeonu… TO jsou oni – Tři Vykřičníky!!!

Mladá ostravská kapela působí na scéně od roku 2016, snažící se prosadit svou vlastní tvorbou. Dále mají v repertoáru také písně Ostravského barda Jarka Nohavici. Písně tohoto ostravského písničkáře je baví, inspirují a hlavně naplňují hudbou, kterou mají rádi. Funguje mezi nimi vzájemná symbióza, například při skládání písní. Radek složí slova a hudbu a Adam napíše úpravu pro akordeon a Hanka dodá atmosféru, kterou skladba potřebuje. Tato spolupráce funguje díky podobnému vkusu a citu pro hudbu, který mají. 

Rádi by i mladší generaci seznámili s mnohdy opovrhovaným stylem – folkem.

Těší se na Vás – Radek, Adam, Hanka, Filip a Vojta.

Marien – hudba na pohodu

Hudební skupina Marien patří k nejvýraznějším tvářím nastupující generace v žánru folkové, country a trampské hudby. Skupina se věnuje vícehlasému zpěvu a mezi hudebními nástroji převládají akustické kytary, ve většině písní však můžeme slyšet i perkuse, flétny nebo foukací harmoniku. Marien jsou trojnásobní držitelé Porty a řady dalších ocenění, stáli u zrodu hnutí Folk žije. Spolupracují s takovými folkovými veličinami jako Pavel Žalman Lohonka, Roman Horký, Robert Křesťan a další. Každým rokem pořádají krásný folkový festival Folkové Chvojení a také outdoorové koncerty konané na zajímavých místech naší země jako vzpomínkové akce na tragicky zesnulého člena kapely Zbyňka Zubříka Rosendorfa, a v neposlední řadě pořádají každoročně Východočeské oblastní kolo Porty.

Kapela vydala 4 CD a jeden velký zpěvník – jako překvapení pro svého kapelníka Víťu Troníčka, který až do vydání neměl o tom ponětí a bylo to překvapení k jeho životnímu jubileu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *